Rukovodstvo udruženja

prof. dr Ivan Vujačić
predsednik Udruženja

Ivan Vujačić je diplomirao, magistrirao i doktorirao na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na kome je biran u sva zvanja od asistenta pripravnika do redovnog profesora (u penziji je od 2021. godine). Na Ekonomskom fakultetu predavao je više predmeta (šest – na svim nivoima studija) uključujući i Introduction to Economics (na engleskom) u okviru programa koji se sprovodi sa London School of Economics and Political Science. Takođe, deset školskih godina je na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu predavao više predmeta (četiri  – na svim nivoima studija). Kao korisnik stipendije Fulbrajtovog programa, pohađao je kurseve iz ekonomije na doktorskim studijama na University of Michigan, Ann Arbor, tokom školske 1983/1984. godine. Objavio je veliki broj radova u domaćim i stranim časopisima (pet na SSCI listi). Bio je urednik više zbornika radova, a jedan je od  urednika  u časopisu Panoeconomicus (SSCI lista). Recenzirao je radove za više domaćih i stranih časopisa. Ivan Vujačić je član predsedništva i izvršnog odbora Saveza ekonomista Srbije (SES), član predsedništva Naučnog društva ekonomista Srbije (NDES). On je član Evropske asocijacije za komparativne ekonomske studije (EACES), a bio je i član Izvršnog odbora te organizacije (2014-2016). Član je Harvard kluba u Beogradu. Bio je član upravnog odbora Eurobanke (2010-2021), član upravnog odbora Američke privredne komore u Beogradu (2011-2015). Bio je učesnik Salzburškog seminara  (1994) i seminara Aspen Instituta (1992). Bio je Savezni poslanik Demokratske stranke (1992-1996) i Šef poslaničke grupe u  periodu 1993-1996. godine. Bio je predsednik Političkog saveta i član predsedništva Demokratske stranke (2000-2001). Sada je član političkog saveta Demokratske stranke. U periodu od 2002. do 2009. bio je ambasador u SAD. Predsednik je Foruma za Međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i po funkciji i jedan od potpredsednika Evropskog pokreta u Srbiji.

Pročitajte više

prof. dr Radina Vučetić
potpredsednica Udruženja

Radina Vučetić je redovna profesorka na Odeljenju za istoriju i upravnica Centra za američke studije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je i doktorirala 2011 godine. U fokusu njenih istraživanja su istorija 20. veka, istorija Amerike, Hladni rat, srpsko-američki odnosi i kulturna i društvena istorija Jugoslavije. Autorka je knjiga Koka-kola socijalizam. Amerikanizacija jugoslovenske popularne kulture šezdesetih godina XX veka, koja je prevedena i na engleski (Coca-Cola Socialism: Americanization of Yugoslav Culture in the Sixties), Nevidljivi neprijatelj. Variola vera 1972, Monopol na istinu: Partija, kultura i centzura u Srbiji šezdesetih i sedamdesetih godina XX veka, Evropa na Kalemegdanu: „Cvijeta Zuzorić“ i kulturni život Beograda 1918-1941, i Vreme kada je narod govorio: Odjeci i reagovanja u Politici, 1988-1991 (koautor sa Aljošom Mimicom). Kourednica je knjiga Tito in Africa: Picturing Solidarity i Brotherhood and Unity at the Kitchen Table: Food in Socialist Yugoslavia, i autorka više desetina naučnih članaka. Bila je stipendistkinja Stejt departmenta (SUSI program, New York University, 2018), Centra Imre Kertész Kolleg Jena (2015) i nekoliko DAAD programa, kao i dobitnica nagrade koju dodeljuju Robert Bosch Stiftung, Literaturhaus Berlin i Herta Müller fondacija  (2014). Članica je stručnog saveta Muzeja Jugoslavije i potpredsednica Udruženja „Fulbrajt i prijatelji”.

Pročitajte više

Izvršni odbor

prof. dr Dejan Šoškić

Dejan Šoškić je redovni profesor na Ekonomskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. U periodu 2009-2010. bio je član Ekonomskog saveta predsednika vlade Republike Srbije. Bio je predsednik Saveta Narodne banke Srbije (2009-2010), a zatim i guverner Narodne banke Srbije (2010-2012). Član je Savjetodavnog odbora Centralne banke Crne Gore (2018-), bio je član Upravnog odbora Kineske banke (Bank of China) u Srbiji (2016-2021), i član je Srpske akademije ekonomskih nauka. Predavao je kurseve iz oblasti bankarstva i finansija na osnovnim i postdiplomskim studijama na University of Nebraska, Omaha, SAD (2002), Summer University Wirtschaftsuniversität Wien (2008-2010), i na masteru iz bankarstva i preduzetništva organizovanom od strane Unicredito Group (2005-2013) u Italiji. Bio je član nekoliko komisija za odbranu doktorata na stranim univerzitetima (Universitat Pompeu Fabra - Barcelona, Stockholm University, Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne - Paris). Kao Fulbrajtov stipendista (2002) održao je gostujuća predavanja na University of New Heaven, University of Rhode Island, i University of California, Berkeley. Usavršavao se na: Florida State University (1994), University of Rhode Island (1998), Centralna banka Švajcarske (2001), Fulbright Lecturing/Research Grant - University of Nebraska (2002). Objavio je više od 70 radova iz oblasti bankarstva, monetarne ekonomije, finansijskih tržišta i tranzicije. Autor je i koautor nekoliko knjiga.

Pročitajte više

prof. dr Simona Čupić

Simona Čupić je redovna profesorka na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Njeno polje istraživanja obuhvata američku i evropsku modernu umetnost i popularnu kulturu sa težištem na periodima između dva svetska rata i pedesetih i šezdesetih godina 20. veka. Autorka je knjiga (izbor): Mona Liza i Supermen. Džon Kenedi i “nova granica” kulture (2016), Elain de Kooning. Portraits (sa Brandon Brame Fortune, Ann Eden Gibson, 2015), The JFK Culture (urednica, 2013) i Građanski modernizam i popularna kultura. Epizode modnog, pomodnog i modernog (2011). Članica je Društva istoričara američke umetnosti (od 2013). Na Univerzitetu Kalifornije, Berkli boravila je tokom 2012-13. i 2018-19. kao postdoktorant i gostujući saradnik. Kao predavač po pozivu gostovala je na Univerzitetu u Saitami, Državnom univerzitetu San Franciska, Nacionalnoj galeriji portreta u Vašingtonu, Univerzitetima Prinston i Stenford. Stipendistkinja je Fulbrajt (2022) i Geti fondova (2022), Heri Rensom centra, Univerziteta Teksasa u Ostinu (2015) i Sasakava Tokio fonda (2003).

Pročitajte više

Isidora Nikolić Savin LL.M

Isidora Nikolić Savin je advokat i bavi se međunarodnim privrednim pravom. Diplomirala je kao jedan od 5 najboljih studenata svoje generacije na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, na kome je stekla zvanje specijaliste građanskog i privrednog prava Evropske unije. Zvanje mastera pravnih nauka stekla je Pravnom fakultetu Univerziteta Templ (Temple) u Filadelfiji, kao stipendistkinja Ron Brown programa. Takođe je bila stipendistkinja nemačke Fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (IRZ) i Nemačke službe za akademsku razmenu (DAAD), a za uspeh tokom svake godine studija osvajala je nagradu Univerziteta u Novom Sadu. Trenutno završava doktorske studije na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Sudski prevodilac je za engleski, a služi se nemačkim i francuskim jezikom. Od 2014. do 2018. bila je potpredsednica Udruženja Fulbrajtovih stipendista Srbije, a od 2018. do 2022. predsednica UFP. Članica je Odbora za pravna i statutarna pitanja Matice srpske i Veća predavača Akademije Advokatske komore Vojvodine i Advokatske komore Srbije.

Pročitajte više

prof. dr Ivan Vujačić

prof. dr Radina Vučetić

Katarina Beširević
Sekretarka

Katarina Beširević je doktorantkinja i istraživačica-saradnica na Odeljenju za istoriju, Filozofskog fakultet, Univerzitet u Beogradu. Osnovne studije završila je Filozofskom fakultetu 2018, a dvogodišnje master studije na Central European University u Budimpešti 2020. godine. Saradnica je Centra za američke studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i kosekretarka naučnog časopisa Godišnjak za društvenu istoriju. Radila je na nekoliko projekta Centra za američke studije, uključujući i digitalnu izložbu sa Muzejom Jugoslavije „Srpsko-američki odnosi kroz foto-objektiv“. Bila je dobitnica stipendije „Dositeja“ (2018. i 2019. godine), zatim „Internship Support Program“-a na CEU (2020) i „Sasakawa Young Leadership Fellowship“ (2022). Pohađala je program „Studije budućnosti“ na Beogradskoj otvorenoj školi, učestvovala na naučnim konferencijama, radionicama, letnjim školama i objavila je nekoliko naučnih radova. U svom doktorskom istraživanju bavi se selikom Amerike u Srbiji tokom devedesetih godina. Sekretarka je Udruženja „Fulbrajt i prijatelji“.

Pročitajte više