Udruženje Fulbrajt i prijatelji organizovalo je 9. novembra 2024. godine konferenciju kako bi obeležilo 60. godišnjicu od uspostavljanja Fulbrajtovog programa razmene u regionu. Celodnevna konferencija održana je u hotelu Metropol u Beogradu, a prisustvovali su joj članovi i članice alumni udruženja iz čitavog regiona – iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, sa Kosova, iz Severne Makedonije, Slovenije i Srbije.
Konferenciju su otvorili predsednik Udruženja Fulbrajt i prijatelji, profesor Ivan Vujačić i Filip Bikman ispred Američke ambasade u Beogradu, a uvodna predavanja, pored profesora Vujačića, održali su i profesor Tvrtko Jakovina sa Filozofskog fakulteta, Univerziteta u Zagrebu i profesor emeritus Majkl Verner, sa Njujorškog državnog univerziteta u Olbaniju. U uvodnom delu konferencije prikazan je i film snimljen za ovu priliku. Profesorka Radina Vučetić, upravica Centra za američke studije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i potpredsednica Udruženja, predstavila je ovom prilikom i projekat digitalnog arhiva, na kojem je radila sa doktorantkinjama i saradnicama Centra, Sanjom Lukić i sekretarkom Udruženja Katarinom Beširević.
Konferencija, pod sloganom „Fulbrajt 60 – Znanje, vrednost i posvećenost. Za kreiranje boljeg društva“, kroz četiri panela koja su se bavila uticajem Fulbrajtovog programa na različite aspekte razvoja kako srpskog društva, tako i onih u regionu, imala je za cilj da pokaže izuzetnu važnost ovog programa za unapređenje nauke i kulture, ali i za izgradnju univerziteta i društva od 1964. do danas, uz poseban naglasak ličnih doživljaja alumnista, te onoga što je Fulbrajt značio individuama za njihov profesionalni razvoj.
Panel o uticaju Fulbrajtovog programa razmene na nauku i društvo, moderirala je profesorka Tatjana Verbić (Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu), a na njemu su učestvovali dr Luka Boršić (Institut za filozofiju, Zagreb), profesorka Jelka Crnobrnja-Isailović (Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Nišu), profesor Radmilo Pešić (Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu), profesorka Katarina Vučićević (Farmaceutski fakultet, Univerzitet u Beogradu) i profesor Nikola Čanak (Fakultet za sport i turizam, Novi Sad).
Drugi panel, na kojem je bilo reči o uticaju Fulbrajtovog programa na univerzitet i obrazovanje, moderio je predsednik Udruženja, profesor Ivan Vujačić (Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu), a govornici su bili profesorka Arbenita Hasani (Fakultet za poljoprivredne i veterinarske nauke, Univerzitet u Prištini), profesor Tvrtko Jakovina (Filozofski fakultet, Univerzitet u Zagrebu), profesor Goran Petković (Ekonomski fakultet, Univerzitet u Beogradu) i profesor Dragan Simić (Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Beogradu).
Panel o uticaju Fulbrajtovog programa na društvo moderirao je Adam Santovac, novinar i izvršni producent televizije N1, dok na panelu govorili profesorka Ivana Spasić (Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu), Mila Moralić (N1, Hrvatska), Danilo Kalezić (Istorijski institut, Univerzitet Crne Gore), Igor Noveski (suosnivač “Skopje Smog Alarm” inicijative za zaštitu životne sredine) i profesorka Kornelija Ajlec (Fakultet umetnosti, Univerzitet u Ljubljani).
Konačno, panel o umetnosti i kulturi i Fulbrajtovom programu moderirala je potpredsednica Udruženja profesorka Radina Vučetić (Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu), a govornici su bili Svetlana Bojković (glumica), profesorka Simona Čupić (Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu), profesorka Jelena Đorđević (Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Beogradu), Mima Pejoska (umetnica, Skoplje) i Slobodan Šijan (režiser).